Profesionalita

 

Dodr┼żujeme licen─Źn├ş vlastnictv├ş, autorsk├í pr├íva a dodr┼żujeme kodex fotograf┼». Zachov├ív├íme ml─Źenlivost o sd─Ťlen├Żch a p┼Öedan├Żch ├║daj├şch.

Sou─Ź├íst├ş p┼Öed├ín├ş ka┼żd├ę zak├ízky je p┼Öeveden├ş pr├ív k u┼żit├ş fotografi├ş, filmu na objednavatele. Fotografie a filmov├ę z├íznamy pou┼ż├şv├íme jen k vlastn├şmu ├║─Źelu a to prezentaci vlastn├ş tvorby. Materi├íly nejsou d├íle poskytov├íny t┼Öet├şm osob├ím.

P┼Öeklad z anglick├ęho origin├ílu kodexu fotograf┼».

  1. Praxe foto┼żurnalismu, a┼ą u┼ż v─Ťdeck├í nebo um─Ťleck├í, si zaslou┼ż├ş ty nejlep┼í├ş my┼ílenky a ├║sil├ş t─Ťch, kte┼Ö├ş si ji vybrali jako svou profesi.
  2. Foto┼żurnalismus poskytuje mo┼żnost slu┼żby ve┼Öejnosti, kter├í se rovn├í n─Ťkter├Żm jin├Żm povol├ín├şm a v┼íichni ─Źlenov├ę t├ęto profese by se m─Ťli sna┼żit p┼Ö├şkladem a vlivem udr┼żovat vysok├Ż standard a etick├Ż postoj bez jak├ęhokoliv v├íh├ín├ş.
  3. Ka┼żd├Ż foto┼żurnalista m├í povinnost za v┼íech okolnost├ş usilovat o sn├şmky, kter├ę informuj├ş pravdiv─Ť, ─Źestn─Ť a objektivn─Ť.
  4. Jako ┼żurnalist├ę v─Ť┼Ö├şme, ┼że spolehlivost je na┼í├şm nejv─Ťt┼í├şm n├ístrojem. V dokument├írn├şm foto┼żurnalismu je nespr├ívn├ę upravovat obsah fotografi├ş jak├Żmkoliv zp┼»sobem (elektronicky nebo v temn├ę komo┼Öe) a t├şm p├ídem klamat ve┼Öejnost. V─Ť┼Ö├şme, ┼że sm─Ťrnice pro f├ęrov├ę a pravdiv├ę zpravodajstv├ş by m─Ťlo b├Żt krit├ęriem pro posuzov├ín├ş toho, co m┼»┼że b├Żt provedeno s fotografi├ş.
  5. Pozm─Ťn─Ťn├ş fotografie v jak├ękoliv ze sv├Żch mnoha podob je podstatn├Żm av┼íak nepravdiv├Żm v├Żkazem, kter├Ż vede k mystifikaci ─Źten├í┼Öe a my jak├ękoliv podobn├ę zm─Ťny zavrhujeme.
  6. Je na┼í├ş povinnost├ş povzbuzovat a asistovat kter├ęmukoliv ─Źlenovi na┼í├ş profese, individu├íln─Ť nebo kolektivn─Ť, aby byla kvalita na┼í├ş pr├íce pozvednuta na vy┼í┼í├ş ├║rove┼ł.
  7. Povinnost├ş ka┼żd├ęho foto┼żurnalisty je pracovat na udr┼żen├ş v┼íech svobod tisku chr├ín─Ťn├Żch z├íkonem a pracovat na ochran─Ť a expanzi my┼ílenky voln─Ť p┼Ö├şstupn├Żch zdroj┼» novinek a vizu├íln├şch informac├ş.
  8. ┼Ż├ídn├Ż etick├Ż k├│d nem┼»┼że p┼Öedv├şdat ka┼żdou situaci, tud├ş┼ż selsk├Ż rozum a dobr├Ż odhad je nutn├Ż pro dodr┼żov├ín├ş etick├Żch princip┼».

 zdroj Vikipedia (http://cs.wikipedia.org/wiki/Etick%C3%BD_kodex_fotograf%C5%AF)